piątek, 17 grudnia 2010

~~~ Podlaskie stroje ludowe ~~~

Coś dla lubiących ubrać się ładnie,czyli co kiedyś było "modne" w regionie...

W strojach kobiecych podlaskich szytych z lniano-wełnianych i lnianych tkanin samodziałowych wyodrębniono trzy odmiany: nadbużańską, radzyńską i włodawską. Szczególnym kolorytem wyróżniał się strój nadbużański. Do pasiastych wielobarwnych spódnic i zapasek noszono białe lniane koszule dekorowane charakterystycznym ornamentem tkackim tzw. pereborami, w kolorach: czarnym i czerwonym lub granatowym i czerwonym. Przody ciemnych gorsetów zdobił wyszyty żółtą stębnówką motyw zw. sercem oraz czerwone guziki. Czepki - “kaptury” - szyto z perkalu, jedwabiu, tybetu w różnych kolorach. Uzupełnieniem były sznury sztucznych korali, kwieciste chusty wełniane lub jedwabne. Strój odmiany radzyńskiej był skromniejszy. Pasiaste spódnice i zapaski były bardziej stonowane; przeważały łagodne czerwienie z drobnymi prążkami zieleni, żółci i granatu. Koszule były białe bez pereborów, ozdobione tylko koronką. Letni kobiecy strój włodawski był niemal całkowicie biały, płócienny, zdobiony jedynie pereborami. Ornament złożony przeważnie z motywów geometrycznych tkano w układzie pasowym nićmi w kolorach: czerwonym, granatowym, czarnym, brązowym i niebieskim.

Przy znacznym zróżnicowaniu strojów kobiecych, strój męski na Podlasiu był jednolity. Noszono koszule ozdobione pereborami, brązowe sukmany obszyte niebieskim lub czerwonym sznurkiem i przepasane pasiastymi wełnianymi krajkami. W lecie mężczyźni zakładali łapcie z lipowego łyka, tzw. postoły, i słomiane kapelusze, a zimą skórzane buty z cholewami i sukienne czapki z czterema pomponami.

1 komentarz:

  1. Ależ ja lubię polskie stroje ludowe :D Szczególnie te czarne, haftowane kamizelki i białe rękawy... Aż chciałoby się cofnąć do czasów, gdy ludzie powszechnie się tak ubierali...

    OdpowiedzUsuń